Novinky

Firmy tiež dostávajú od štátu vysvedčenia, najlepší však čakajú, kedy to pocítia v praxi

Firmy dostávajú „vysvedčenie“ v podobe Indexu daňovej spoľahlivosti. ZPS upozorňuje, aby poctiví podnikatelia získali zaň aj reálne výhody.

Koniec školského roka je časom, keď žiaci dostávajú vysvedčenia za celoročné úsilie. Podobné „vysvedčenia“ dostávajú aj firmy – vo forme Indexu daňovej spoľahlivosti, ktorý finančná správa oznamuje dvakrát ročne. Index hodnotí, ako podnikatelia pristupujú k plneniu daňových povinností, a jeho cieľom je motivovať ich k férovému správaniu.

Richard Hollý, viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR a člen Generálnej rady Združenia podnikateľov Slovenska:  „Vedieme konštruktívny dialóg s finančnou správou o úpravách indexu daňovej spoľahlivosti. Kritériá by mali lepšie zohľadňovať veľkosť firmy a objem agendy, ktorú s daňovou správou rieši. Zároveň by mala existovať citeľnejšia hranica medzi firmami, ktoré si zodpovedne plnia svoje povinnosti a tými, ktoré hľadajú spôsoby, ako sa im vyhnúť.“

Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS) považuje tento nástroj za dôležitý, no zároveň vidí zásadný priestor na jeho zlepšenie. Ak má byť získanie dobrej známky v Indexe naozaj motivujúce, musia mať spoľahliví podnikatelia citeľné benefity a výhody. Dnes je Index spoľahlivosti pre mnohé firmy len formálny riadok v systéme finančnej správy. Viacerí podnikatelia o Indexe ani netušia a nemá žiaden dopad na ich každodenný kontakt so štátom. Združenie podnikateľov Slovenska navrhuje, aby štát poctivých a zodpovedných podnikateľov výraznejšie odmenil a uľahčil im vybavovanie úradných záležitostí. 

Ján Solík, prezident ZPS: „Po rokoch fungovania vidíme nevyužitý potenciál „vysvedčení“, ktoré dostávajú daňovníci. Podnikatelia by mali svoje „áčkové vysvedčenia“ pociťovať nielen pri komunikácii s finančnou správou, ale pri riešení agendy na iných úradoch. Podobne ako na letiskách, aj na úradoch by malo existovať akési prioritné poradie pre najlepších daňovníkov. Podnikatelia by tak mohli mať skrátené lehoty alebo flexibilnejší prístup napríklad pri vybavovaní záležitostí v Sociálnej poisťovni, na cudzineckej polícii, či na katastri, alebo stavebných úradoch.“

Zmenou filozofie by štát vyslal jasný signál, že poctivosť nemá pre podnikateľov len morálny, ale aj praktický význam. V konečnom dôsledku to pomôže aj štátu pri efektívnejšom výbere daní. 

Takáto zásadná zmena sa nedá uskutočniť iba z pozície finančnej správy, ale vyžaduje si odhodlanie vlády a spoluprácu viacerých rezortov, aby vedeli ponúknuť atraktívne benefity ako odmenu za zodpovedný prístup podnikateľov k daňovým povinnostiam.

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach