Novinky

Druhá generácia pokračuje v rodinných hodnotách – Keď filantropia spája rodinu aj firmu

Ďalšie zo série stretnutí slovenských rodinných firiem, tentokrát na tému filantropie v rodinných firmách, sa uskutoční 15. a 16. februára 2024 v Prešove. Podujatie sa koná s podporou Združenia podnikateľov Slovenska.

Ochota pomáhať a dávať je zakorenená v hodnotových rebríčkoch väčšiny jednotlivcov, ale aj vo výchove v mnohých rodinách. Je prirodzené, že takéto rodiny prenášajú túto filozofiu aj do svojho podnikania a pravidelne podporujú rôzne filantropické projekty. O tom, ako rozbehnúť takýto vlastný projekt, či priamo systém pomoci, aby bol dlhodobo udržateľný a legislatívne správny, porozprávajú hostia, ktorí sa filantropii venujú, ale aj partneri a odborníci z rôznych oblastí. Okrem toho bude seminár venovaný aj aktualitám z oblasti správy rodinného majetku, firemného nástupníctva a rovnako bude obohatený o vzájomné diskusie a networking.

Kedy a kde

  • 15. - 16. februára 2024

Seminár začína vo štvrtok večer o 18:00 hod. úvodným rozhovorom s hosťami, spoločnou večerou a neformálnym posedením. V piatok budú na programe odborné prednášky a rozhovory s ďalšími hosťami. Podujatie bude zakončené spoločným obedom o 13:00.

  • v Plaza Beach Resort (Kutuzovova 4, Prešov)

Registrácia

Registrovať sa môžete na [email protected]

Predbežný program

Štvrtok 15. 2. 2024 

18:00 Privítanie hostí 

18:30 – 20:00 Aj filantropia potrebuje udržateľnosť a inovácie – rozhovor

Nadácia DEDO už vyše 25 rokov pomáha rodinám v kríze a prináša sociálne inovácie. Svoj príbeh od založenia nadácie až po súčasné nástupníctvo nám priblížia Manželia Eva a Jozef Ondášovci.

od 20:00 Spoločná večera formou rautu v reštaurácii hotela, po ktorej bude nasledovať neformálny networking

Piatok 16. 2. 2024 

8:30 Registrácia hostí a pozvanie na rannú kávu 

9:00 – 09:10 Otvorenie podujatia, predstavenie spíkrov a programu podujatia Michal Šubín (SUBIN & PARTNERS), Mario Fondati (FONDATI & PARTNERS) 

9:10 – 09:30 Náš podnikateľský príbeh 

Alica Michrinová, Ján Michrina (majitelia Plaza Beach Resort) 

9:30 – 10:30 Čo je filantropia a prečo sa jej venovať - rozhovor 

O filantropii sa na Slovensku hovorí stále málo. Napriek tomu ľudí, vrátane podnikateľov, ktorí pomáhajú je dosť. O tom, čo je filantropia, prečo je dôležité o nej hovoriť a aké sú trendy v tejto oblasti, sa porozprávajú Martina Kolesárová (Nadácia Pontis), Mario Fondati (FONDATI & PARTNERS) 

10:30 – 11:00 Prestávka na kávu a networking 

11:00 – 12:00 Náš filantropický príbeh – darčeky pre klientov sme vymenili za pomáhanie 

Vo väčšine rodinných firiem rodičia zamestnávajú svoje deti. Pani Sučková pracuje vo firme, ktorú dnes vlastní a vedie jej syn. Ako to funguje, kto prišiel s myšlienkou pomáhať a aké rôzne filantropické projekty firma podporuje, nám porozpráva Helena Sučková (SWIDA Innovative)

12:00 – 12:45 Právne nástroje na realizáciu filantropických aktivít a ochranu rodinného majetku 

Predstavíme najvhodnejšie právne a daňové inštrumenty na realizáciu filantropických aktivít a ochranu majetku a ich vhodné zapojenie do rodinného podnikania. Michal Šubín (SUBIN & PARTNERS), Matej Firický (Advokátska kancelária MCL) 

12:45 – 13:00 Ukončenie podujatia a spoločný obed

Profily rečníkov

Ondášovci sú manželmi už vyše 45 rokov. Hovoria, že majú úžasne prepletený život a okrem biznisu robia všetko spolu – šport aj charitu. Jozef je legendou košického biznisu, pred rokom ´89 sa venoval informatike a automatizácii vo Východoslovenských železiarňach, po Nežnej revolúcii pracoval na topmanažérskych pozíciách v IBM. Dlhé roky bol generálnym riaditeľom spoločnosti T-Systems Slovakia, ktorú pomohol priviesť na Slovensko. Založil iniciatívu Košice IT Valley a pomohol tak v metropole východu naštartovať IT sektor, v ktorom dnes pracuje vyše 20-tisíc ľudí. S manželkou Máriou v polovici 90. rokov založili Nadáciu DEDO, ktorá už vyše 25 rokov pomáha rodinám v kríze a prináša sociálne inovácie. Neskôr, spoločne so združením Úsmev ako dar, založili organizáciu Dorka, ktorá prevádzkuje sieť unikátnych centier pre spájanie a podporu rodín. Kým Jozef nadácii pomáhal viac zvonku, Mária vyše 15 rokov ako jej správkyňa riešila jej každodenný chod. S organizáciami, ktoré sú ich srdcovkou, sú v kontakte aj dnes a ďalej im odovzdávajú svoje know-how a skúsenosti.

Martina Kolesárová je spoluvýkonná riaditeľka Nadácie Pontis – najväčšej nefiremnej nadácie na Slovensku. Vyštudovala dejepis a angličtinu na Prešovskej univerzite a politológiu na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti. Niekoľko rokov žila v Izraeli a v USA, kde sa venovala spoločenskej zodpovednosti firiem a pracovala aj pre celosvetovú Nadáciu Ashoka, ktorá podporuje najlepších spoločenských inovátorov. V roku 2023 sa stala, ako zatiaľ prvá osobnosť zo Slovenska, súčasťou programu Obama Leaders Europe. Jeho cieľom je vytvárať sieť lídrov a líderiek, ktorí podporujú inovatívne zmeny vo svojich komunitách po celom svete. V júni ju na podujatí v Aténach vybrali ako zástupkyňu za Európu, aby diskutovala na pódiu s Barackom Obamom.

Helena Sučková založila na konci 90. rokov pôvodne účtovnícku a poradenskú firmu. Dnes patrí logistická spoločnosť SWIDA Innovative, pod vedením jej syna Viktora Sučku, medzi najrýchlejšie rastúce firmy a tzv. Diamanty slovenského biznisu. Nevlastní pritom jediné nákladné auto. Helena, ako konateľka, vedie finančné oddelenie s tržbami vyše 35 miliónov eur ročne. Najlepšie si oddýchne v horách či pri cestách po netradičných krajinách. Rodinná firma, ktorá odhovára ľudí, aby pre ňu pracovali, ukazuje, že v Trebišove a Košiciach sa dá nielen svetovo podnikať, ale aj pomáhať.

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach