Novinky

Proti stimulom by bol bezmocný aj Usein Bolt

Predstavte si, že by sa Vám podarilo absolvovať bežecký súboj s Useinom Boltom, čerstvým majstrom sveta v behu na 100 a 200 metrov. Ba čo viac, predstavte si, že by ste ho v priamom súboji mohli poraziť. Zdá sa vám to nemožné?

Predstavte si, že by sa Vám podarilo absolvovať bežecký súboj s Useinom Boltom, čerstvým majstrom sveta v behu na 100 a 200 metrov. Ba čo viac, predstavte si, že by ste ho v priamom súboji mohli poraziť. Zdá sa vám to nemožné? Možno na prvý pohľad. V skutočnosti to až také nemožné nie je. Všetko totiž závisí od podmienok, za ktorých by sa tento súboj uskutočnil. Ak budete môcť vyštartovať z méty 90 metrov, je takmer isté, že do cieľa dobehnete ako víťaz. Alebo ak Useinovi uviažu na nohu poriadne ťažkú železnú guľu, bude vopred odsúdený do úlohy porazeného. Všetko teda závisí od miery deformácie podmienok súťaže. Ak dosiahne absurdné rozmery, výsledok bude logicky taktiež absurdný. Ani najrýchlejšiemu atlétovi planéty jeho majstrovstvo nepomôže a zákonite prehrá.
 
Deformácia podmienok voľnej súťaže až do absurdných rozmerov je presne to, čo robí slovenská vláda. Jedným firmám uväzuje železnú guľu na nohu a iným dáva krídla, napríklad prostredníctvom investičných stimulov. Tie sú v čase narastajúcej nezamestnanosti opatrením, ku ktorému sa vláda uchyľuje čoraz častejšie. Politici si tak kupujú podporu obyvateľstva tzv. vytváraním pracovných miest prostredníctvom neoprávneného zvýhodňovania vybraných firiem na úkor všetkých ostatných. A navyše nechajú takúto „pomoc“ zaplatiť občanov a veľkú väčšinu firiem, ktoré nič nedostali.
 
Združenie podnikateľov Slovenska patrí k nemnohým hlasom z podnikateľského prostredia, ktoré dlhodobo zásadne odsudzujú poskytovanie investičných stimulov vybraným firmám. Bohužiaľ, malý počet kritických hlasov má svoje logické vysvetlenie. Z vlastnej skúsenosti všetci vieme, že dostať darček je veľmi príjemné. A investičné stimuly nie sú ničím iným než darčekom. Obdarované firmy sa dokonca cítia dotknuté, keď si ich niekto dovolí niekto kritizovať za to, že o stimuly žiadajú. Bránia sa tým, že väčšinu vládnej podpory nedostanú v hotovosti, ale vo forme úľavy na daniach. To však vôbec nie je podstatné. Je totiž úplne jedno, či vám vláda peniaze pošle peniaze priamo na účet alebo vám len odpustí časť peňazí, ktoré jej vo forme daní máte na účet poslať vy. Navyše, súčasťou investičného stimulu je väčšinou aj príspevok na vytvorenie nového pracovného miesta zvyčajne vo výške desiatok tisíc eur na jedno pracovné miesto za rok.
 
Ak by sa Usein Bolt z nášho úvodného prirovnania dozvedel za akých podmienok má bežať, jednoducho by na štart ani nenastúpil. Chuť pretekať by mu totiž vzali pravidlá evidentne nastavené v jeho neprospech. A to je odvrátená strana poskytovania stimulov. Cenou za to, že sa vláda môže pochváliť, že podporila vznik či udržanie pracovných miest v nemnohých vybraných firmách, je nechuť podnikať a súťažiť v takto nerovných podmienkach, ktorú tým vyvolala u všetkých ostatných. Vláda by preto mala s praxou poskytovania investičných stimulov okamžite prestať a namiesto toho by sa konečne mala sústrediť na skvalitňovanie podnikateľského prostredia pre všetkých.
 
Ján Oravec, .týždeň

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach