Novinky

Ján Oravec bol online: Ak nebudem aktívny, odstúpim

Líder kandidátky mimoparlamentnej strany Sloboda a Solidarita Ján Oravec tvrdí, že sa nepovažuje za euroskeptika.

01.06.2009 11:35

BRATISLAVA – Líder eurokandidátky mimoparlamentnej strany Sloboda a Solidarita Ján Oravec tvrdí, že sa nepovažuje za euroskeptika. Myslí si však, že nastal čas pozrieť sa na nezdravú centralizáciu Európskej únie a pokusy o harmonizáciu daní. Tiež vyhlásil, že ak dostane dôveru voličov a po prvom roku nebude v prvej polovici aktívnych poslancov, tak odstúpi.

Rozhovor

matko- Dobry den. Co podla vas zapricinilo hospodrasku krizu? Pytam sa na prvopricinu. Co si myslite o neoliberalnej politike?
- Veľmi ma znepokojuje, že v médiách ako príčina krízy absolútne dominuje zlyhanie kapitalizmu a práve neoliberálna politika. „Prvopríčinou“ krízy bol podľa mňa monopol štátu na nalievanie peňazí do ekonomiky a na stanovovanie ceny peňazí. Ten viedol k neúmernej úverovej expanzii a zlacňovaniu peňazí, čo spôsobilo umelý boom a následný prepad ekonomiky.

miroslav- aky mate nazor na to ze na Slovensku je mozne zaplatit za nakreslenie 4 obrazkov 8,5 miliona korun alebo stavat dialnice drahsie ako v hornatych krajinach???
- Považujem to za škandál spôsobený tým, že nám akoby z nebies padá mana v podobe „peňazí zadarmo“, teda eurofondov.

Dr-Vyliz- Dobry den !!! aj vam ide o tych 7500 € mesacne ?? ako tym 2 modrym šimpanzom Edkovi Kukanovi, Petrovi Štastnemu :-))) pekny plat pekna suma!! alebo vam ide aj o ine ako ten plat ?? a uz konecne chcete pomoct tomuto narodu ?
- Nejde mi primárne o to, dostať sa do Bruselu. Som totiž v Bruseli už od roku 2004 - v Európskom hospodárskom a sociálnom výbore (EHSV), čo je akoby európska tripartita. Zastupujem tam slovenských zamestnávateľov. Chodí tam asi 350 ľudí zo všetkých 27 členských štátov EÚ. Môj možný posun do europarlamentu vnímam ako možnosť viac ovplyvňovať diskusiu o kľúčových ekonomických otázkach než je to EHSV.

stefan- preco ste oslovili v minulom tyzdni ludi na vidieku ked vasa politika je zuameraná proti jeho rozvoju a speciálne proti poľnohospodárom
- Neviem o tom, že by „naša politika“ bola zameraná proti rozvoju vidieka a špeciálne proti poľnohospodárom. Máme kritický postoj voči Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) EÚ. V posledných rokoch bolo už všetkým jasné, že nie je dlhodobo udržateľná a začala sa prvá etapa jej reformy. Dnešná SPP obsahuje mnoho nespravodlivostí aj z pohľadu slovenských poľnohospodárov. Suverénne najväčším prijímateľom poľnodotácií je napríklad Francúzsko. Ich veľká väčšina končí v 5-6 najväčších a najvyspelejších ekonomikách EÚ. Ich poberateľom je napríklad aj anglická kráľovská rodina či veľké nadnárodné potravinárske firmy, ako je napr. Danone.

dodiks- Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, aké máte ambície, čo sa týka "vystupovaní v pléne" a "percento dochádzky do EP" ak by Vás zvolili za europoslance. Pýtam sa to preto, lebo niektorí terajší europoslanci majú dochádzku slabú a počet vystupovaní katastrofálny...vraj patríme k jedným z najhorších!!!
- Z našej analýzy aktivity súčasných europoslancov, ale nielen z nej, nám vyšlo, že až polovica z nich sa umiestnila v rebríčku 765 hodnotených poslancov od 600. miesta vyššie, s Monikou Beňovou zo Smeru suverénne na poslednom mieste z našich europoslancov. Z toho vyplýva, že naši zástupcovia v EP boli pasívni, nevýrazní, bez vlastnej agendy, bez spätnej väzby k voličom, ktorí ich na Slovensku zvolili. Ja som preto v kampani dal verejný prísľub, že ak dostanem dôveru voličov a po prvom roku nebudem v prvej polovici aktívnych poslancov, tak odstúpim.

ena- Ako vnimate vymozitelnost prava v nasom state, ked koalicia a jej nominanti bezostysne kradne a defrauduje majetok nas vsetkych
- Ak zoberiem do úvahy, že s výnimkou jedného železničiara boli všetci predchádzajúci premiéri, vrátane toho súčasného, právnici, tak stav právneho rámca na Slovensku je skutočne katastrofálny. Ide naozaj o chronický problém, keď každá doterajšia vláda vyzdvihla vymožiteľnosť práva medzi svoje najvyššie priority a na konci jej funkčného obdobia bol právny rámec v horšom stave než predtým. A keď do tohto právneho prostredia nalejete viac ako 10 miliárd eur, pribúdanie korupčných káuz by nemalo nikoho prekvapiť. Riešením by teda bolo zásadné a rýchle skvalitnenie právneho rámca alebo úplné zastavenie čerpania eurofondov. Ani jedno z uvedeného však nie je v krátkodobom horizonte reálne.

bystrickz- skutocne verite , ze SaS ziska dostatocny pocet hlasov aby sa jej kandidat dostal do EU parlametnu alebo iba dufate ?
- Stratégia je založená na mobilizácii voličov, ktorí by inak voliť nešli. Voľby ukážu, či táto stratégia bola úspešná.

liberal- Dobry den, aky je vas postoj k minaniu v Europskej unii? Mozeme sa na vas spolahnut, ze ak sa do Europskeho parlamentu dostanete, budete sa snazit utiahnut opasky europskym byrokratom?
- Určite áno. Tento cieľ máme uvedený aj v programe SaS. Myslíme si, že v čase krízy by mali aj európske inštitúcie a ľudia, ktorí v nich pracujú, preukázať solidaritu s ostatnými ľuďmi, ktorých životnú úroveň kríza negatívne postihla.

stenly- čo si myslite o tajnych stretnutiach najmocnejsich ludi planety Bilderberg a Rotshieldovej mafii a o novom globalnom usporiadani sveta?
- S krízou sa dostávajú do módy najrôznejšie konšpiračné teórie. Ja nie som ich zástancom. Myslím si, že hlavná príčina krízy je oveľa prozaickejšia než ináč vzrušujúca predstava tajného spiknutia zopár mocných proti celému svetu. Opäť zopakujem, že spúšťačom krízy je neprimeraný vplyv štátu v bankovníctve, keď má prostredníctvom centrálnych bánk monopol na to, koľko bude peňazí v obehu a koľko budú stáť.

Miro- Gratulujem pán Oravec k originálnemu videu SaS. Máte schopných ľudí. Ako chcete ovplyvniť cez dianie v europarlamente dianie na Slovensku z hľadiska malých podnikateľov, zamestnávateľov?
- SaS ako nová strana má veľa sympatizantov a aj vtipné video na youtube je výsledkom práce jedného z nich. Aj touto cestou ďakujem pánovi Vartovníkovi. Čo sa týka malého a stredného podnikania (MSP), moja možnosť niečo v tejto oblasti pozitívne ovplyvniť narastá tým, že je to jedna z mála tém, ktorá nerozdeľuje, ale spája. Keď sa začne hovoriť o MSP aj v europarlamente, je zrazu vyššia pravdepodobnosť zhody tak liberálov ako aj napr. socialistov. Rovnako ako na Slovensku aj v europarlamente by som rád otváral témy skvalitňovania podnikateľského prostredia, znižovania finančného a administratívneho zaťaženia podnikania, zjednodušenia právneho rámca. V Bruseli sa už niekoľko rokov organizuje Týždeň malého a stredného podnikania. Mojim cieľom je dosiahnuť, aby Brusel žil malým a stredným podnikaním nie jeden týždeň, ale 52 týždňov do roka.

Učiteľka- P. Oravec, viem ze ste stal za projektom vybornej Učebnice podnikania pre stredoškolákov, ktoru vase združenie vydalo. Chcem sa opytat, ako by ste ako poslanec EP podporoval vzdelavanie na Slovensku. Dakujem Jana
- Veľmi pekne ďakujem za pozitívnu spätnú väzbu. Dúfam, že učebnica pomôže nielen Vám, ale aj ďalším 1300 učiteľom k tomu, aby sa vyučovanie k podnikaniu stalo naozaj významnou súčasťou stredoškolských osnov. Slovensko je osudovo závislé od toho, koľko dnešných stredoškolákov sa v budúcnosti rozhodne nejsť ľahšou cestou hľadania zamestnaneckého pomeru, ale nezľakne sa rizika a začne podnikať na vlastnú päsť. Čo sa týka podpory vzdelávania na Slovensku, EP a ja ako europoslanec k nemu môžeme najlepšie prispieť tak, že presadíme nasmerovanie väčšej časti rozpočtu EÚ práve do oblasti vzdelávania než je tomu dnes.

Dangler- Ako vidíte vývoj krízy do budúcnosti. Kedy predpokladáte jej skončenie
- Úprimná odpoveď na vašu otázku je, že neviem, kedy sa kríza skončí. A úprimne obdivujem všetkých „agentov s teplou vodou“, ktorí sa s bohorovným pokojom postavia pred televíznu kameru a vyhlásia, že kríza sa skončí koncom roka 2009, v roku 2010, prípadne, že bude trvať 5,10 či dokonca 15 rokov. Všeobecne ale platí, že bez tzv. vládnych záchranných balíčkov by bola kríza hlbšia, ale trvala by kratšie. S nimi bude menej hlboká, ale bude trvať dlhšie.

peter- Dobry. Chcem sa opytat, co ste urobili doposial, ake mate vysledky v politike, ste prijatelny pre pre vsetkich ludi, alebo len pre urcitu skupinu, povezdme pre par nadsencov ktori veria v spravodlivost atd.
- Uvediem len moje pôsobenie v medzinárodných organizáciách. V rokoch 1999 až 2002 som zastupoval Slovensko v kľúčových výboroch klubu bohatých krajín (OECD) v Paríži. Bol som členom tímu expertov, ktorý úspešné dostal Slovensko do tohto klubu. Od roku 2004, ako som spomínal, zastupujem slovenských zamestnávateľom v európskej tripartite v Bruseli. Pôsobím aj v Ženeve pri Medzinárodnej organizácii práce, kde v najväčšej zamestnávateľskej organizácii na svete zastupujem Republikovú úniu zamestnávateľov. V EP by som ale určite nepôsobil len ako „lobista podnikateľských organizácií“. Na Slovensku som už niekoľko rokov súčasťou sociálneho dialógu, ktorý je o rovnováhe medzi podnikateľmi a zamestnávateľmi na jednej strane a zamestnancami na strane druhej.

Michal Tokár- Ste za prijatie ZÁKLADNÉHO PRÍJMU na Slovensku? (Základný príjem je čiastka, ktorá bude vyplácaná štátom každému občanovi v takej výške, ktorá mu zaistí materiálnu existenciu a kultúrny vývoj bez toho aby bola od neho požadovaná protislužba – práca. Podľa národohospodárov je financovateľnosť zaručená. Viac informácií na www.zakladnyprijem.sk) Ak áno/nie, prečo?
- Som za zásadné zjednodušenie sociálneho systému, ktorý je dnes neprehľadnou džungľou veľkého počtu odvodov zamestnávateľa a zamestnancov do sociálnych fondov a desiatok najrôznejších sociálnych dávok. V ideálnom prípade by sa tento systém mal zjednodušiť na jednu platbu a jednu dávku, aby si každý občan mohol jednoducho zistiť, aká je jeho finančná pozícia vo vzťahu k štátu. Zo všetkých návrhov na reformu soc. systému, ktoré poznám, je tomuto ideálu najbližší návrh Richarda Sulíka na zavedenie tzv. odvodového bonusu. Ďakujem všetkým za otázky, na všetky som, žiaľ, pre nedostatok času nestihol odpovedať. Prajem vám pekný deň.
 

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach