Novinky

Priority Združenia podnikateľov Slovenska na rok 2016

Snem ZPS na svojom zasadnutí 27. 11. 2015 schválil priority, ktoré bude ZPS presadzovať vo svojej činnosti v roku 2016

Snem ZPS na svojom zasadnutí 27. 11. 2015 schválil nasledujúce priority, ktoré bude ZPS presadzovať vo svojej činnosti v roku 2016:
 
1. Obmedzovať nedomyslené zásahy do slobody podnikania, často zavádzané pod zámienkou ochrany spotrebiteľa, ochrany životného prostredia, ochrany zamestnancov, či pozitívnej diskriminácie. Čeliť nátlaku medzinárodných organizácií (EÚ, OECD, MOP), ktoré obmedzenia slobody podnikania presadzujú často pod hrozbou sankcií.
 
2. Znížiť celkové finančné zaťaženie podnikania. Znížiť celkové daňové, odvodové a poplatkové zaťaženie pre tých, ktorí dane platia, zvýšiť tlak na tých, ktorí dane neplatia.
 
3. Minimalizovať selektívnu podporu vybraných podnikateľských subjektov alebo odvetví z prostriedkov daňových poplatníkov. Návrat k princípu rovnosti pred zákonom všetkých podnikov a podnikateľov a jeho dôsledné uplatňovanie v praxi.
 
4. Zefektívniť boj proti nezmyselnej a nepotrebnej regulácii. Z agendy lepšej regulácie urobiť skutočnú prioritu vlády jej vyčlenením do pôsobnosti podpredsedu vlády pre lepšiu reguláciu a vytvorením nezávislej Rady pre lepšiu reguláciu.
 
5. Zoštíhliť verejný sektor a znížiť verejné výdavky. Znížiť rozsah a modernizovať verejný sektor, racionalizovať jeho štruktúru, vrátane regionálnej a miestnej samosprávy; znižovať verejné výdavky.
 
6. Zásadne obmedziť zneužívanie sociálneho systému. Vyplácanie dávok bez práce posilňuje závislosť na podpore a udržiava ich prijímateľov v pasci chudoby. Podmieniť vyplácanie sociálnych dávok prácou a minimálnou dobou prispievania do systému.
 
7. Zakázať nadprácu úradníkov pri preberaní legislatívy Európskej únie. V legislatívnych pravidlách vlády explicitne zadefinovať zákaz ísť nad rámec požiadaviek EÚ, zákaz zvyšovať sankcie a preberať povinnosti vyplývajúce z legislatívy EÚ v skoršom termíne, ak by to malo poškodiť podnikateľské prostredie na Slovensku.
 
8. V migračnej politike EÚ presadzovať rozlišovanie medzi migráciou a súčasnou migračnou vlnou. Migrácia je prirodzený jav, najnovšia mohutná migračná vlna nie. Jej nezvládnutie a následný rýchly masívny zásah do štruktúry obyvateľstva môže mať závažné negatívne dôsledky pre všetky krajiny EÚ, vrátane Slovenska, ktoré sa navyše doteraz nedokázalo vysporiadať s problémom integrácie rómskeho obyvateľstva.
 

 

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach