Novinky

Boj proti kríze. Minimálnou mzdou

Diskusia o inštitúte minimálnej mzdy niky nebola racionálna. Verejnosti obľubujúcej istoty bola vždy predstavovaná ako spor dvoch táborov.

Zrejme podobné titulky v médiách má podľa Európskej komisie v budúcnosti vyvolať jej najnovší nápad na zavedenie minimálnej mzdy v celej EÚ, ktorý včera zverejnila v Bruseli. Navrhuje taktiež zvýšenie minimálnej mzdy tam, kde to je možné. V Európe sú krajiny ako Nemecko, ktoré minimánu mzdu nemajú, Ďalšie zasa, napr. Slovensko, síce minimálnu mzdu majú, ale nízku v porovnaní s európskym priemerom. Všetky tieto krajiny by mali vyhlásiť poplach najvyššieho stupňa.

Diskusia o inštitúte minimálnej mzdy niky nebola racionálna. Verejnosti obľubujúcej istoty bola vždy predstavovaná ako spor dvoch táborov. Ľavicové strany, odbory a väčšina katedrových intelektuálov sú zdanlivo v tábore na podporu sociálnych istôt, v tábore zástancov minimálnej mzdy. Teraz sa do tohto tábora prihlásila aj Európska komisia. Pravicové strany, zamestnávatelia a málopočetná skupina intelektuálov tvoria tábor odporcov minimálnej mzdy, ktorí sú v médiách vykresľovaní ako ľudia bez sociálneho cítenia. Zdanie však často klame a aj v tomto prípade je v skutočnosti všetko inak. Nálepku sociálnosti a asociálnosti by si oba tábory mali vymeniť.
 
Problémom zástancov minimálnej mzdy je ignorovanie dôsledkov nimi presadzovaných návrhov. Najnovší návrh Európskej komisie je toho názorným príkladom. Podľa jej údajov v Európe poberá minimálnu mzdu 8 % pracujúcich. Jej zvýšením tam, kde je a jej zavedením tam, kde nie je, sa však riziko chudoby, o ktorom komisia hovorí, neodstráni. A zvyšovanie minimálnej mzdy už vôbec nepovedie k vytváraniu kvalitnejších a lepšie platených pracovných miest ako si to komisia predstavuje.
 
Stane sa totiž pravý opak. Titulky budúcnosti budú vyzerať asi takto: Európska komisia presadila zavedenie a zvýšenie minimálnej mzdy v celej EÚ – z Európy zmizli milióny pracovných miest. A zmizli by najmä menej kvalifikované pracovné miesta. Buď by úplne zanikli alebo by sa presunuli do tieňovej ekonomiky. Politika, ktorá sa tvári ako nástroj na tvorbu pracovných miest, je tak v skutočnosti nástrojom na ich ničenie.
 
Kto neverí, nech považuje za učebnicovú prípadovú štúdiu príbeh slovenských zdravotných sestier. Ten začal zdanlivo sociálnym zavedením zákonnej minimálnej mzdy a končí hrozbou prepúšťania. Najnovší návrh komisie je tak nebezpečným útokom predovšetkým na krajiny s nižšou úrovňou minimálnej mzdy, medzi ktoré patrí aj Slovensko.
 

Ján Oravec, HN

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach