Novinky

Potrebujeme nový Davos

Každoročne pred začiatkom ekonomického fóra v Davose zverejňuje Oxfam, veľká charitatívna organizácia analýzu príjmovej nerovnosti vo svete. Tej sa dostáva veľa mediálnej pozornosti, ale bohužiaľ poskytuje úplne deformovaný pohľad na ekonomickú...

Každoročne pred začiatkom ekonomického fóra v Davose zverejňuje Oxfam, veľká charitatívna organizácia analýzu príjmovej nerovnosti vo svete. Tej sa dostáva veľa mediálnej pozornosti, ale bohužiaľ poskytuje úplne deformovaný pohľad na ekonomickú a sociálnu situáciu vo svete. Vytvára totiž mnoho dojmov, ktoré nemajú nijakú oporu v realite.

Jedným z nich je, že bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú.  Nie je to pravda. Bohatí síce bohatnú, ale aj chudobní bohatnú. Za posledných 50 rokov možno až tri štvrtiny chudobných, najmä v Ázii, prestali byť chudobnými. Do roku 2030 má chudoba zo sveta vymiznúť úplne.

Názov analýzy „Povstaňme proti nerovnosti“ vytvára dojem, že bohatí bohatnú na úkor chudobných. Ani to nie je pravda. Bohatnú preto, že svetu priniesli také skvelé veci ako sú osobné počítače, či mobilné telefóny. Podľa jedného slávneho ekonóma podnikatelia dostávajú dokonca len 2 % zo spoločenskej hodnoty, ktorú vytvoria.

Nesprávny je aj dojem, že medzi najväčšími boháčmi sú väčšinou stále tí istí, najmä dediči veľkých majetkov z minulosti. V rebríčku najväčších spoločností, kedysi firmy zotrvávali priemerne mnoho desaťročí, dnes už len niekoľko rokov. Megaúspešná firma je hneď atakovaná menšími firmami, výsledkom je postupná strata jej pozícií, nie doživotné užívanie nejakej monopolnej renty.

Ak sa zbavíme týchto nesprávnych dojmov, potom nám zostane len jeden objektívny fakt. A to je zväčšovanie náskoku momentálne mimoriadne úspešných podnikateľov či firiem nielen pred chudobnými, ale aj pred menej úspešnými či len štandardne úspešnými podnikateľmi. Nevidím však jediný dôvod, pre ktorý by to politikov malo trápiť. Možno pomôže ilustrácia z inej súťaživej oblasti, teda zo športu. Momentálne mimoriadne úspešnou lyžiarkou je Mikaela Shiffrinová, ktorá je schopná v slalome predbehnúť súperky aj o 1,5 či 2 sekundy. Prečo nikto nenavrhne riešiť tento „akože“ problém nerovnosti tým, že sa jej po každej úspešnej jazde odpočítajú 2 sekundy? Lebo by to bolo absurdné, však?

Politickej scéne, ktorá sa všade posunula výrazne doľava, sa to v ekonomike absurdné nezdá. Rovnako sa doľava posunula aj časť podnikateľov, ktorí v Davose s politikmi o tomto pseudoprobléme s vážnou tvárou diskutujú. Mnohí preto, že sú od rozhodnutí politikov životne závislí. Potrebujeme nový Davos, kde by zaznel hlas „self-made men“ podnikateľov, ktorí majú iný príbeh a nezávislý názor.
 
Ján Oravec, HN

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach