Novinky

Má práca budúcnosť?

Ak Vás od odchodu do dôchodku ešte delia mesiace a roky zamestnania, mali by ste spozornieť. Dôvodom je niekoľko zásadných trendov, ktoré významne ovplyvnia aj vašu profesiu. Úplne sa zmení druh práce, obsah práce aj jej forma.

Ak Vás od odchodu do dôchodku ešte delia mesiace a roky zamestnania, mali by ste spozornieť. Dôvodom je niekoľko zásadných trendov, ktoré významne ovplyvnia aj vašu profesiu. Úplne sa zmení druh práce, obsah práce aj jej forma. Tá bude čoraz viac vykonávaná mimo tradičného zamestnaneckého pomeru.  
Prvým trendom sú nové modely podnikania, ktoré  využívajú internet ako platformu a „berú“ biznis rokmi osvedčeným tradičným modelom podnikania. Na tomto mieste sme sa už zaoberali Uberom, ktorý privádza do zúfalstva taxikárov. Službu si poskytujú ľudia navzájom, Uber len spája ponuku s dopytom po nej, poskytovateľov služby nezamestnáva. Taxikári sa bránia, organizujú protesty, často oprávnene poukazujú na nerovnaké podmienky, kvôli ktorým im „uber šoféri“ môžu konkurovať a brať zákazníkov. Technológie však zastaviť nedokážu.

Nielen taxikári, ale aj šoféri autobusov či diaľkových kamiónov sú spoločne ohrození ďalším trendom, ktorým je vývoj áut bez vodiča. K ich širokému komerčnému využitiu môže prísť už v najbližších rokoch. Nie je otázkou či sa tak stane, ale kedy. Milióny profesionálnych vodičov sa tak už pomaly môžu začať lúčiť s ich zamestnaním. Nasledovať ich môžu piloti lietadiel.

Ani to však ešte nie je všetko. Nástup digitalizácie a automatizácie mení priemyselnú výrobu na tzv. „inteligentný priemysel“, kde roboty v čoraz väčšej miere vytláčajú človeka z výrobného procesu. Najrýchlejšie a najviac pracovných miest môže zmiznúť práve z automobilového priemyslu, ktorý slovenskú ekonomiku ťahal v posledných rokoch. Obavu, že automobilky presunú svoje výrobné závody do zahraničia, môže nahradiť iná: že fabriky tu síce zostanú, ale vo výrobných halách nestretnete živú dušu, pretože výroba bude plne automatizovaná.

Ak si myslíte, že vás sa tieto trendy nedotknú, pretože máte síce do dôchodku ešte ďaleko, ale nevykonávate robotnícku profesiu, netešte sa predčasne. Vývoj umelej inteligencie môže v dohľadnej budúcnosti priniesť robotizáciu a automatizáciu nielen tam, kde je potrebná manuálna práca s často sa opakujúcimi úkonmi. Umelá inteligencia má potenciál nahradiť aj mnohé „duševné“ profesie.

Tento trend nahrádzania starých profesií novými tu bol od nepamäti. Doteraz sa nenaplnili obavy „rozbíjačov strojov“, pretože pracovné miesta vznikli v iných oblastiach. Existujú obavy, že tentokrát by to mohlo byť inak. Masívne rušenie väčšiny dnešných povolaní môže spôsobiť, že o prácu príde možno polovica tých, ktorí ju dnes majú. Ale nové uplatnenie nenájdu ani zďaleka všetci, pretože nové pracovné príležitosti nebudú k dispozícii  v tom rozsahu ako by bolo potrebné.

To vyvoláva dve zásadné otázky. Kto bude platiť dane a odvody, keď zamestnanci v masívnom meradle prídu o prácu? A čo budú robiť ľudia bez práce a bez šance si nejakú nájsť? Odpoveď na prvú otázku sa už našla: budeme vraj zdaňovať a „zodvodňovať“ roboty, ktoré v pracovnom procese nahradia ľudí. A čo s ľuďmi? Jednou z alternatív, ku ktorej budú možno štáty nútené pristúpiť, je minimálny univerzálny príjem, ktorý by bol vyplácaný všetkým bez ohľadu na to, či pracujú alebo nie. A čo budú robiť ľudia, o ktorých bude síce finančne postarané, ale budú celý život bez zamestnania? Najvyšší čas, aby sme si začali hľadať zmysel života v budúcom svete bez práce.

Ján Oravec, .týždeň

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach