Novinky

Koniec "Kuby bez slnka"

Príbeh zrodu, krátkej existencie a zániku milionárskej dane vo Francúzsku je v mnohých ohľadoch mimoriadne poučný a preto si zaslúži oveľa viac pozornosti než sa mu doteraz dostáva. Táto myšlienka sa stala predmetom opakovanej kritiky aj ...

Príbeh zrodu, krátkej existencie a zániku milionárskej dane vo Francúzsku je v mnohých ohľadoch mimoriadne poučný a preto si zaslúži oveľa viac pozornosti než sa mu doteraz dostáva. Táto myšlienka sa stala predmetom opakovanej kritiky aj na tomto mieste. Človek nemusí byť nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, na predvídanie neblahých dôsledkov jej zavedenia úplne stačí, keď nie je ideologicky zaslepený ľavicovými bludmi.
 
Práve takýmto bludom ale zrejme podľahli francúzski voliči v roku 2012, keď uverili sľubom vtedajšieho prezidentského kandidáta Hollanda, že 75 %-ná daň na príjmy nad 1 milión eur je dobrá vec, pretože pomôže ozdraviť verejné financie a prispeje k zmierneniu príjmových nerovností. Z hľadiska politického marketingu tento nápad zafungoval perfektne. Jeho realizácia bola ešte v nedohľadne, ale hmatateľný výsledok nepochybne priniesol takmer okamžite: pomohol Hollandovi vyhrať voľby a z prezidentského kandidáta tak urobil francúzskeho prezidenta. Veď kto by už nechcel zabiť dve muchy jednou ranou, vyriešiť problémy verejných financií a zároveň aj trochu oskalpovať nenávidených boháčov? Aj na Slovensku sa mnohí, vrátane popredných politikov, vyjadrovali o tzv. superdani so sympatiami. A nezabudli pritom zároveň skritizovať všetkých odporcov zvyšovania daní u nás.
 
Medzitým Francúzi superdaň zaviedli. Bolo že to kriku! Len si pripomeňme: futbalisti vo francúzskej lige hrozili štrajkom, najbohatší Francúz Bernard Arnault podal žiadosť o belgické občianstvo, slávny herec Gérard Depardieu sa do Belgicka presťahoval a nemenej slávny módny návrhár Karl Lagerfelt označil Hollanda za – s prepáčením – idiota a obvinil ho z toho, že ničí francúzsku ekonomiku. A Lagerfelt nebol sám. Všetci kritici sa zhodovali v tom, že výnosy z novej dane budú nižšie než očakávala vláda a zároveň príde k odchodu mnohých Francúzov do zahraničia. A ukázalo sa, že mali pravdu. Francúzska vláda po dvoch rokoch superdaň nechala potichu zaniknúť a pripustila, že výnos z nej bol sklamaním a v „daňovom exile“ v Belgicku či vo Švajčiarsku sú tisíce Francúzov, ktorých chce prilákať späť zlepšením prostredia pre investície.
 
Súčasný minister hospodárstva ešte ako Hollandov poradca bol kritikom milionárskej dane a varoval, že môže zmeniť Francúzsko na „Kubu bez slnečného svitu“. Wall Street Journal označil krach tejto dane za lekciu pre všetkých, ktorí by chceli používať dane ako nástroj triedneho boja. Bojovníkov za zvyšovanie daní je neúrekom aj u nás. Poučia sa konečne aj oni? 

Ján Oravec, HN

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach