Novinky

Atraktívna ponuka pre nášho suseda

Som presvedčený, že je úplne nereálne očakávať príklon Ukrajiny k Európskej únii aj napriek tomu, že mnohí ľudia na Ukrajine aj v Európe snívajú o tzv. „európskom smerovaní“ Ukrajiny. Nereálne je to kvôli rozpoltenosti verejnej mienky, ...

Som presvedčený, že je úplne nereálne očakávať príklon Ukrajiny k Európskej únii aj napriek tomu, že mnohí ľudia na Ukrajine aj v Európe snívajú o tzv. „európskom smerovaní“ Ukrajiny. Nereálne je to kvôli rozpoltenosti verejnej mienky, politických elít aj obyvateľstva, pokiaľ ide o zahraničnopolitickú orientáciu Ukrajiny. V médiách sa už popísalo veľa o tom, že západná časť Ukrajiny je „proeurópska“ a východná časť zasa „proruská“. Ja som už pred niekoľkými rokmi mal možnosť opakovane sa o tejto skutočnosti presvedčiť na vlastné oči. A už vtedy bola názorová priepasť medzi západnou a východnou časťou Ukrajiny tak veľká, že sa ako o reálnej možnosti hovorilo o rozpade krajiny.

V tejto situácii považujem za kontraproduktívne všetky snahy o vyvíjanie tlaku na Ukrajinu s cieľom dosiahnuť podpísanie asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Tento tlak má totiž logický dôsledok, teda mobilizáciu tých síl na Ukrajine, ktoré zasa presadzujú tesnejšie primknutie Ukrajiny k Rusku. Situácia je zdanlivo neriešiteľná. Ak sa presadí väčšia orientácia na EÚ, frustrovaní budú zástancovia orientácie Ukrajiny na Rusko.  Ak sa presadí väčšia orientácia Ukrajiny na Rusko, frustrovaní budú zástancovia orientácie na EÚ. V oboch prípadoch to znamená to isté: stúpanie tlaku v domácom „parnom hrnci“, s nebezpečenstvom jeho výbuchu.

Riešenie tejto zdanlivo neriešiteľnej situácie ale predsa existuje. Je ním viac ekonomiky, menej geopolitiky. Ukrajinci a ich politické špičky by sa mali prestali trápiť s neriešiteľným rébusom, v ktorom hľadajú odpoveď na otázku či „Východ“ alebo „Západ“. Namiesto toho by sa mohli inšpirovať švajčiarskym príkladom úspešnej aplikácie princípu politickej neutrality v praxi. A k tomu by mali pridať enormnú snahu o uzatvorenie dohôd o voľnom obchode tak s Európskou úniou ako aj s Ruskom. Všestranná liberalizácia ekonomických vzťahov by bola v záujme všetkých zainteresovaných, teda členských krajín EÚ, Ukrajiny aj Ruska.

Nechajme teda Ukrajincov nech si rozhodnú o svojej budúcnosti sami. To nemôže za nich urobiť nikto. Ale potom aj rešpektujme výsledok, či už sa nám bude páčiť alebo nie. To najlepšie, čo môže EÚ voči Ukrajine urobiť, nie je „preťahovanie“ sa o Ukrajinu s Ruskom, ale je ňou ponuka na liberalizáciu obchodu a investícií bez ohľadu na zahraničnopolitické smerovanie Ukrajiny. Táto ponuka je zároveň najvýhodnejšia aj pre Slovensko, pre ktoré je Ukrajina nielen veľký sused, ale aj trh s doteraz nevyužitým potenciálom.

Ján Oravec, HN

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach