Novinky

Stanovisko Združenia podnikateľov Slovenska k návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2014 až 2016

Združenie podnikateľov Slovenska hodnotí kriticky návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2014 až 2016. ZPS negatívne hodnotí najmä spomalenie konsolidačného úsilia vlády, ktoré sa tak presúva do budúcich rokov. To sa následne premietne ...

  1. Združenie podnikateľov Slovenska (ďalej len ZPS) hodnotí kriticky návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2014 až 2016. Upozorňuje, že v  podobnom duchu vyznelo aj hodnotenie návrhu zo strany Európskej komisie či Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá doslovne uviedla: „Návrh rozpočtu na rok 2014 zhoršuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Je postavený najmä na jednorazových a dočasných opatreniach“.
  2. ZPS negatívne hodnotí najmä spomalenie konsolidačného úsilia vlády, ktoré sa tak presúva do budúcich rokov. To sa následne premietne v nepriaznivom vývoji deficitu a štátneho dlhu. Deficit v roku 2014 je Európskou komisiou odhadovaný na úrovni 3,2 % HDP a v roku 2015 na 3,8 % HDP. Ak sa tieto odhady potvrdia, Slovensko zostane v tzv. procedúre nadmerného deficitu. Pokiaľ ide o verejný dlh, nie je nepravdepodobné prekročenie hranice 57 % HDP, čo bude v zmysle zákona o rozpočtovej zodpovednosti pre vládu znamenať povinnosť predložiť do parlamentu vyrovnaný rozpočet.
  3. ZPS považuje uvedený vývoj za obzvlášť poľutovaniahodný najmä vzhľadom na skutočnosť, že vláda v mene fiškálnej konsolidácie v nedávnej minulosti prijala celý rad opatrení poškodzujúcich ekonomiku: zníženie príspevkov do tzv. druhého piliera z 9 % na 4 % s presunom časti dôchodkových úspor do Sociálnej poisťovne, rozbitie zdaňovania príjmov zrušením rovnej dane a zavedením zvýšenia dane z príjmov právnických osôb z 19 na 23 %, zvýšenie dane z príjmov fyzických osôb s príjmami nad 3246 eur, zvýšenie bankového odvodu, zavedenie odvodu pre regulované odvetvia, zvýšenie dane z tabaku či hazardu, či zvýšenie odvodov z pracovných dohôd.
  4. ZPS za najzávažnejší problém návrhu považuje skutočnosť, že vláda v ňom porušila svoj vlastný sľub o nezvyšovaní daní. Obsahuje dokonca viacero veľmi závažných opatrení, ktoré neboli riadne prediskutované a boli schvaľované takmer za chrbtom verejnosti. Ide o daňové licencie a zmeny v spôsobe odpisovania strát, ktoré sa negatívne dotknú najmä malých a začínajúcich podnikateľov. Podľa zistení Združenia mladých podnikateľov Slovenska väčšina začínajúcich podnikateľov potrebovala štartovací kapitál vo výške 5000 eur, po zavedení týchto zmien budú potrebovať takmer dvojnásobnú sumu, čo môže veľa ľudí od podnikania úplne odradiť.
  5. ZPS považuje za takmer až obzvlášť škodlivé zámery vlády v oblasti zdaňovania príjmov. Zníženie sadzby dane z 23 na 22 percent bolo s veľkou pompou ohlasované ako pozitívny signál vlády voči ekonomike, celkový efekt zníženia sadzby v kombinácii s plánovaným zavedením tzv. dane zo straty má vláde v roku 2014 priniesť plus 84 miliónov eur. Inak povedané, vláda použila nefér trik, aby sa mohla chváliť znižovaním sadzieb a zároveň mohla na daniach vybrať od firiem viac peňazí.
  6. ZPS už v minulosti upozorňovalo, že vláda zbytočne míňala čas a energiu na likvidáciu konkurenčného prostredia v zdravotnom poistení, čo môže mať za následok poškodenia celého systému slovenského zdravotníctva. Predložený návrh je dôkazom, že zároveň ide o hrozbu pre verejné financie, pretože explicitne počíta s rezervou pre prípad prehry v niekoľkých arbitrážach, ktoré uvedený postup vyvolal, a ktorej výška dosahuje takmer 160 miliónov eur.
  7. ZPS s rozčarovaním konštatuje, že vyčlenené prostriedky na rok 2014 v celkovej sume takmer 8 miliónov eur na podporu investícií formou stimulov sú dôkazom o zámere vlády pokračovať v snahe „vylepšovať“ podmienky na podnikanie selektívne pre niektoré vybrané firmy nesystémovými opatreniami, čo ZPS v minulosti veľakrát rozhodne kritizovalo ako nástroj, ktorý výrazne zhoršuje podnikateľské prostredie pre všetkých ostatných.
  8. ZPS za pozitívum návrhu považuje explicitnú kvantifikáciu dnes finančne nekrytých dlhodobých záväzkov verejných financií, pretože je to prvý predpoklad k riešeniu tohto problému skôr než spôsobí verejným financiám akútne a fatálne ťažkosti.
  9. ZPS je prvé záujmové združenie súkromných podnikateľov v modernej histórii Slovenska.  Vo svojej činnosti presadzuje nasledujúce priority, ktoré boli pre rok 2013 schválené Snemom ZPS:

    • zastavenie nárastu daňovo-odvodového, poplatkového a regulačného zaťaženia podnikateľov
    • konsolidácia verejných financií cestou znižovania verejných výdavkov
    • zoštíhlenie a zefektívnenie verejného sektora
    • obhajoba záujmov slovenských podnikateľov v inštitúciách Európskej únie a v podnikateľských organizáciách pôsobiacich na úrovni EÚ

     
     

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach