Novinky

Budúcnosť peňazí v Bratislave

Niekto má peňazí veľa, iný málo. Niekto je posadnutý honbou za peniazmi, iný by najradšej žil v spoločnosti bez peňazí. Bez ohľadu na tieto rozdiely, všetci máme v súčasnosti spoločné niečo, čo si málokto uvedomuje.

Niekto má peňazí veľa, iný málo. Niekto je posadnutý honbou za peniazmi, iný by najradšej žil v spoločnosti bez peňazí. Bez ohľadu na tieto rozdiely, všetci máme v súčasnosti spoločné niečo, čo si málokto uvedomuje. Peniaze v tej podobe, v akej ich dnes používame, sú v ohrození. Centrálne banky, ktoré majú na vydávanie peňazí monopol, sa takmer na celom svete pustili do zachraňovania ekonomík postihnutých krízou. Ich bilancie sa nafúkli o strašidelné desiatky či dokonca stovky percent. Biliónmi dolárov, eúr, libier šterlingov, či juanov sa snažia politikom kúpiť čas k tomu, aby sa vrátili k rozumnej hospodárskej politike. Politici vo väčšine krajín tento čas premrhali. Nečinnosť vlád v kombinácii s príliš aktívnou menovou politikou centrálnych bánk  predstavuje pre naše peniaze akútne nebezpečenstvo. Čo nás a naše peniaze teda čaká?
 
Svetoznámy komentátor a investor James Rickards z USA, autor bestselleru Menové vojny, je veľmi kritický, najmä k centrálnym bankám. Americký FED sa podľa neho podujal k najväčšiemu hazardu v histórii financií, keď sa dlhodobo snaží stimulovať ekonomiku tlačením obrovského množstva peňazí. Rickards je presvedčený, že sa tým nielen nerieši žiaden z mnohých vážnych ekonomických problémov súčasnosti, ale naopak vznikajú nové riziká, ktoré sa zatiaľ otvorene neprejavili. Z histórie však vieme, že systém papierových peňazí sa už zopárkrát zrútil, aj s nepríjemnými následnými opatreniami: zmrazením aktív, konfiškáciou zlata a obnovením kontroly kapitálových tokov.
 
Blíži sa teda kolaps celého peňažného systému aj s chaosom, ktorý by ho nevyhnutne sprevádzal? Alebo bude budúcnosťou peňazí návrat k zlatému štandardu? Prípadne sa presadia viaceré alternatívy k dnešnej podobe peňazí, ako napr. internetový Bitcoin, ktoré si budú vzájomne konkurovať? Alebo naopak, ešte viac stúpne význam Medzinárodného menového fondu ako akejsi celosvetovej centrálnej banky a podstatne sa posilní úloha SDR, účtovnej jednotky MMF, ktorá sa opiera o kôš mien najväčších ekonomík?
 
Budúcnosť nikto z nás presne nepozná. Ale môžeme sa na ňu lepšie pripraviť. Keď príde, je dobre mať včas poruke informácie, čo všetko nás môže čakať. Presne o tri týždne v Bratislave vystúpi už spomínaný James Rickards a spolu s ním aj ďalšie významné osobnosti zo sveta peňazí a investícií. Nie, o budúcnosti peňazí sa v Bratislave nerozhodne, na rovnomennom podujatí sa však bude o nej zaujímavo diskutovať.
 
Ján Oravec, HN

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach