Novinky

Barónka medzi plebejcami

Pôsobenie Margaret Thatcherovej vo vrcholovej politike je dôkazom, že je možné nielen hlásiť sa k princípom slobody, ale aj odvážne a dôsledne presadzovať na nich založenú politiku. Dnešným politikom chýba jedno aj druhé.

Nemal som to šťastie osobne stretnúť a rozprávať sa s Margaret Thatcherovou. Ale mal som a mám to šťastie, že dobre poznám veľa ľudí z britských think tankov, ako je napríklad Institute for Economic Affairs či Adam Smith Institute, ktorí boli jej blízkymi spolupracovníkmi nielen počas jej pôsobenia vo funkcii britskej premiérky, ale dávno predtým, prakticky počas celej jej politickej kariéry.

Jeden z nich, John Blundell, dlhoročný šéf IEA, napríklad často dával k dobru nasledujúcu historku. Pri návšteve výskumného centra Konzervatívnej strany, v tom čase výrazne ľavicovo orientovaného, hodila pred zhromaždenými na stôl Hayekovu knihu Ústava slobody so slovami: „Toto je to, čomu veríme.“

Margaret Thatcherová bola tvrdou političkou, ktorá svoje postoje podľa niektorých komentátorov presadzovala niekedy až bezohľadne. Dôležitejšia než jej politický štýl však bola skutočnosť, že bola političkou pevného presvedčenia. Presadzovala trh, zníženie daní, prísnu kontrolu verejných výdavkov, privatizáciu štátneho vlastníctva, obmedzenie privilégií odborov.
 
Pre hospodársku politiku 80-ych rokov 20. storočia sa aj v učebniciach vžilo označenie „Thatcherizmus“ a „Reaganomika“. Ak ešte za vášho života dostane určitý typ politiky Vaše meno, znamená to, že ste danú dobu ovplyvnili naozaj výrazne. A ak sa k vášmu menu pripája –izmus, znamená to, že ste asi naozaj presadzovali nejaké hodnoty.
 
Stovky komentárov, ktoré sa vyrojili po jej smrti, sa pokúšajú hodnotiť jej politickú kariéru sumarizovaním toho, v čom sa mýlila, v čom mala pravdu, čo urobila dobre a čo nie. To je iste zaujímavé, ale nie to najpodstatnejšie. Podstatné je, že aj keď konzervatívna politička, bola pevne presvedčená o tom, že jej krajina sa môže vymaniť z problémov len návratom k liberálnym hodnotám. Toto presvedčenie si na seba nenavliekla pri vstupe do politiky ako nejaké marketingové mimikry, ale tieto hodnoty vyznávala a hlásila sa k nim celý život. A keď dostala príležitosť ich realizovať, chopila sa jej so všetkou rozhodnosťou.
 
V porovnaní s ňou sú dnešní politici takmer do jedného pragmatickí zbabelci, pre ktorých je najdôležitejším kompasom najnovší prieskum verejnej mienky, podľa ktorého kormidlujú svoje politické kroky. Sú to tí istí politici, ktorí tvrdia, že dnes už neexistujú pravicové alebo ľavicové riešenia, ale len dobré alebo zlé riešenia. Barónka Thatcherová by iste nemala problém označiť ich za zbabelcov bez chrbtovej kosti.
 
Pôsobenie Margaret Thatcherovej vo vrcholovej politike je dôkazom, že je možné nielen hlásiť sa k princípom slobody, ale aj odvážne a dôsledne presadzovať na nich založenú politiku. Dnešným politikom chýba jedno aj druhé. V tomto zmysle bola barónka Thatcherová nielen šľachtou medzi vtedajšími politickými plebejcami, ale aj pre súčasnosť zostáva akýmsi zrkadlom, pri pohľade do ktorého sa dnešným politikom ukáže pre nich veľmi nepríjemný obraz. A to je pre mňa jej najdôležitejší odkaz, z ktorého by sme sa mali dnes inšpirovať. Pretože dnešok trpí zúfalým nedostatkom politikov typu Margaret Thatcherovej, ale potrebuje ich ako soľ.
 

Ján Oravec, .týždeň

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach