Novinky

J. Oravec: Zlepšenie prostredia si vyžaduje prísne dodržiavanie zásad

Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec ich nazval Podnikateľským desatorom pre politika.

Zlepšovanie podnikateľského prostredia a s tým priamo súvisiaci hospodársky rast si vyžaduje dodržiavanie určitých zásad. Prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec ich nazval Podnikateľským desatorom pre politika.

Ako povedal pre TASR, každé jedno opatrenie, ktoré politik plánuje presadiť na podporu ekonomického rastu, má svoje dôsledky. Mnohé nedokáže predvídať, prípadne namiesto predvídaných sa dostavia nezamýšľané či úplne opačné dôsledky. Nemalým rizikom je aj skutočnosť, že vláda musí riešiť veľa akútnych problémov súčasne a v takej situácii sa ľahko môže stať, že zlepšenie podnikateľského prostredia sa dostane na vedľajšiu koľaj. "Je ľahké a lacné urobiť z podnikateľov verejných nepriateľov. Už v minulosti táto stratégia úspešne fungovala pri presadení problematických opatrení. Muži i ženy podnikania si zaslúžia úctu, nie odsudzovanie či nenávistné kampane," tvrdí Oravec.

Podľa jeho slov štát nemá ani jedno euro vlastných zdrojov. Tzv. verejné financie používajú peniaze, ktoré najprv podnikateľ či firma museli zarobiť. Neposlali ich štátu dobrovoľne, ale boli im odňaté. O miere tohto donútenia, či sa bude zväčšovať, alebo zmenšovať, rozhodujú politici. Tí by sa mali namiesto jeho zvyšovania sústrediť na rušenie byrokracie, ktorá daňové príjmy často neproduktívne míňa.
      
Popri daniach a odvodoch existuje veľa, často veľmi nekorektných spôsobov, ktorými štát od podnikateľov ťahá peniaze a siaha im na majetok. "Podnikatelia však nie sú kravy, ktoré treba len dojiť, či stádo oviec, ktoré treba strihať," zdôrazňuje Oravec a dodáva, že jedného dňa môžu podnikatelia stratiť trpezlivosť a len potom nastanú suchoty vo verejných financiách.
      
Obavy majú podnikatelia aj z možných opatrení zvyšujúcich finančné zaťaženie podnikania na dobu neurčitú. V prípade, že prijímanie opatrení, ak sa vyčerpajú všetky možnosti, je nevyhnutné, mali by sa prijímať na dobu určitú a podliehať procesu ich prípadného opätovného schvaľovania.
      
Vláda i parlament v minulom období ako na bežiacom páse prijímali zákony, ktoré na podnikateľov uvaľujú rôzne poplatky či ukladajú im nové a nové povinnosti. Je nevyhnutné presadzovať moratórium na ďalšie zákony. Len toto jediné opatrenie by mimoriadne prispelo k zvýšeniu stability a predvídateľnosti podnikateľského prostredia na Slovensku.
      
ZPS má výhrady aj k nadpráci úradníkov na rezortoch pri preberaní legislatívy EÚ, na ktorú sa pri presadzovaní rôznych nariadení odvolávajú, pričom v mnohých prípadoch ide o ich vlastnú agendu.

"Pre politika je veľkým lákadlom, keď môže povedať, že pomohol vytvoriť pracovné miesta či prilákať investorov. Poctivejšie ale je sústrediť sa na veci, na ktoré môže mať priamy vplyv, na upratanie vo verejnom sektore, zvýšenie jeho efektívnosti a modernizáciu. Taktiež by mali zodpovednejšie politici pristupovať k rôznym medzinárodným záväzkom. Doma hľadáme milióny eur na vykrytie schodku a na strane druhej sa zaväzujeme miliardami eur na pochybné medzinárodné mechanizmy," uzatvára prezident ZPS.
      
TASR

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach