Novinky

J. Oravec: Napĺňajú sa obavy, ktoré podnikatelia vyslovili už pred rokom a pol

Združenie podnikateľov Slovenska už v apríli 2011 vyjadrilo zásadný nesúhlas s poskytnutím pôžičky Grécku.

Ministri financií eurozóny v noci na dnes v Bruseli schválili druhý program finančnej pomoci pre Grécko. Výška finančnej pomoci zostala na dohodnutej sume 130 miliárd eur, pričom k menšej úprave došlo pri plánoch na zníženie gréckeho štátneho dlhu do roku 2020. Dohodnutú hranicu 120 % dlhu HDP, ktorú schválili premiéri a hlavy štátov na októbrovom summite EÚ, upravili na 121 %. V súčasnosti grécky dlh predstavuje 160 % HDP.

Ako povedal v súvislosti s rozhodnutím ministrov financií eurozóny prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec, združenie už v apríli 2011 vyjadrilo zásadný nesúhlas s poskytnutím pôžičky Grécku.

Vývoj v tejto krajine odvtedy len potvrdil správnosť tohto stanoviska, ktoré svoj odmietavý postoj odôvodnilo presvedčením, že poskytnutie finančnej výpomoci Grécku problém nevyrieši, ale len oddiali. Problémom Grécka nie je len momentálny nedostatok likvidity, ktoré by potrebovalo na preklenutie problémov, ale nesolventnosť – neschopnosť generovať finančné zdroje, ktoré by zabezpečili splácanie pôžičiek.

 "Aj najnovší vývoj ukazuje, že sa napĺňajú obavy, ktoré Združenie podnikateľov Slovenska formulovalo už pred rokom a pol a situácia sa nezlepšuje a zároveň sa ide míňať viac a viac peňazí. Myslíme si, že ani naliatie ďalších peňazí nespôsobí to, že situácia v Grécku sa radikálne obráti. Malo byť vypočuté naše odporúčanie spred roka a pol, keď sme hovorili, že najlacnejším je nechať Grécko zbankrotovať a nemíňať peniaze, ktoré sa nakoniec minú účinkom. Dnes sa ukazuje, že sa minuli a Grécko na tom nie je o nič lepšie," povedal Oravec.
      
TASR

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach