Novinky

Európa kráča k neslobode a úpadku

To si iste neželá nikto z nás. Naša budúcnosť však nezávisí od toho, čo si želáme, ale najmä od toho, čo pre ňu dnes robíme.

Európa bola dlho považovaná za oázu slobody, prosperity a mieru. Ešte dnes ju takto vníma svet a veľa občanov európskych krajín. Je možné, že jedného dňa bude Európa opäť miestom neslobody, ekonomického úpadku a konfliktov medzi národmi? To si iste neželá nikto z nás. Naša budúcnosť však nezávisí od toho, čo si želáme, ale najmä od toho, čo pre ňu dnes robíme.

Koncom januára tohto roka v Bratislave vznikla Iniciatíva za slobodnú a prosperujúcu Európu. Medzi jej signatármi sú mimovládne organizácie ako Konzervatívny inštitút M.R. Štefánika, Nadácia F. A. Hayeka, či jednotlivci, ktorých spája práve spoločná obava, že Európa kráča k neslobode a k ekonomickému úpadku. A presvedčenie, že existujú alternatívy, ktoré tomu dokážu zabrániť. Dnes je iniciatíva už celoeurópska. Prihlásilo sa k nej 16 európskych think tankov, 33 signatárov, z toho 10 renomovaných európskych profesorov. Už sa o nej stihlo diskutovať dokonca aj v britskom parlamente. Konzervatívny poslanec Steve Baker ju vo svojej interpelácii na britského premiéra charakterizoval ako výzvu na zastavenie centralizácie moci v Európskej únii a na budovanie prosperity na základoch slobody a zodpovednosti. David v Cameron v reakcii uviedol, že na rozdiel od krajín eurozóny Veľká Británia nechce viac centralizácie v Európe, ale viac konkurencie a otvorenosti.
 
Skutočne, centralizácia v EÚ, vytvorenie európskej fiškálnej únie a európskej hospodárskej vlády, zavedenie spoločných európskych dlhopisov, či európskych daní, nič z toho Európe konkurencieschopnosť nezvýši. Keď ešte navyše rétorika silného sociálneho štátu valcuje akékoľvek snahy o obhajobu slobody či pripomínanie osobnej zodpovednosti, logickým dôsledkom je nekonečná nepružnosť, pasivita a strata konkurencieschopnosti.
 
Spoločným menovateľom iniciatívy za slobodnú a prosperujúcu Európu je aj chápanie toho, že sloboda a prosperita spolu úzko súvisia. Bez slobody niet prosperity. A bez slobody a prosperity niet mieru. Fiškálnu a menovú únia mnohí chápu ako ekonomický nástroj na šírenie mieru v Európe. V skutočnosti môže byť opakom, nástrojom na šírenie konfliktov. Každý, kto má s týmto tvrdením mentálny problém, nech si porovná dnešné vztahy medzi Slovákmi a Čechmi, ktoré sú bez fiškálnej a menovej únie takmer idylické, s napätím medzi našimi dvomi národmi, ktoré existovalo za čias spoločnej rozpočtovej a menovej politiky.
 
Ak chceme slobodu, prosperitu a mier v Európe, kľúčom je návrat k „staromódnym“ konceptom rešpektovania vlastníckych práv, slobodného trhu, konkurencie v reálnej ekonomike a návrat ku krytým zdravým peniazom v oblasti financií. Musíme sa vrátiť k našim liberálnym koreňom. Alebo nemusíme. Potom sa ale treba pripraviť na obrovskú daň v podobe neslobody, úpadku a konfliktov. Verím, že keď už nie zdravý rozum, tak aspoň pud sebezáchovy nám skôr či neskôr pomôže nájsť tú správnu cestu.
 

Ján Oravec, HN

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach