Novinky

Zimná vláda nemá len svietiť a kúriť

Podľa lídra opozície by vláda do marcových volieb mala len svietiť a kúriť.

Podľa lídra opozície by vláda do marcových volieb mala len svietiť a kúriť. Podľa prevládajúcej mienky doterajšej vládnej koalície by sa mala nájsť zhoda aspoň na schválení štátneho rozpočtu. Keďže rozpočet je už záležitosťou parlamentu, zdá sa, že všetci sa zhodujú v tom, že vláda, ktorá nám bude vládnuť v zime, nemá robiť v zásade nič.

Ničnerobiaca vláda, to nie je nijaká katastrofa. Naopak. Ak je vláda príliš akčná, bombarduje parlament záplavou zákonov, ktoré – napriek rétorike predkladateľov hovoriacej o opaku – podnikateľom nielen že nepomáhajú, ale väčšinou im život len komplikujú. Z toho hľadiska je ničnerobiaca vláda vcelku príjemnou predstavou.
 
Mať ničnerobiacu vládu však neznamená len mať pokoj od zlých nápadov, ktoré podmienky pre podnikanie len zhoršujú. Predsa len, vláda, ktorá by neurobila nič, by z definície nemohla robiť ani veci, ktoré sú dobré, potrebné, resp. nestrpia odklad. Som presvedčený, že najnižší spoločný menovateľ toho, čo by zimná vláda mala robiť, nie je rovný nule. Ponúkam len niekoľko nápadov:
 
Po prvé, ministerstvo financií by mohlo prevziať od parlamentu štafetu vo veci ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a ujať sa úlohy moderátora diskusie s víziou schválenia tejto významnej právnej normy ešte do marca 2012. Bol by to dobrý signál, ktorý by čiastočne zmiernil momentálny dojem zo Slovenska ako nestabilnej krajiny.
 
Po druhé, ministerstvo hospodárstva by zasa nemalo rezignovať na snahu aj naďalej pokračovať v odbúravaní často nezmyselnej a obťažujúcej byrokracie. S mnohými zlepšeniami netreba ani chodiť do parlamentu, stačí komunikovať s ostatnými ministerstvami, ktoré v rámci svojich kompetencií môžu mnoho vecí zmeniť k lepšiemu.
 
A po tretie, aby vláda po marci 2012 mala na čo nadviazať, všetky ministerstvá by mali aktívne hľadať možný spoločný menovateľ hospodárskej a sociálnej politiky v oblasti, za ktorú nesú zodpovednosť. Za všetky uvediem napr. ministerstvo práce a daňovo-odvodovú reformu. Lepšie než niekoľko mesiacov sedieť so založenými rukami je hľadať podobu takých zmien v daniach a odvodoch, o ktorých všetky politické strany hovoria, že sú nevyhnutné, ktoré by nevyústili do odvodového bonusu, ale napriek tomu by podstatne zjednodušili správu i používanie systému daní a odvodov.
 
Podobných námetov je veľa. A vláda, nech bude jej formát akýkoľvek, by sa ich mala aktívne chopiť. Aby sme v marci naozaj nemuseli konštatovať, že najväčšou zásluhou zimnej vlády bolo len to, že nezamrzli radiátory na ministerstvách.
 
Ján Oravec, HN

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach