Novinky

Stanovisko prezidenta ZPS k novele Zákonníka práce

Od vlády a parlamentu sme očakávali oveľa viac odvahy, zásadnejšiu modernizáciu tejto kľúčovej pracovno-právnej normy, ktorú slovenská ekonomika už roky potrebuje.

Schválená novela Zákonníka práce rozhodne nie je radikálnou zmenou, kvôli ktorej by mali odbory prerušiť sociálny dialóg, či dokonca organizovať nátlakové akcie a štrajky. Naopak, od vlády a parlamentu sme očakávali oveľa viac odvahy, zásadnejšiu modernizáciu tejto kľúčovej pracovno-právnej normy, ktorú slovenská ekonomika už roky potrebuje.

Negatívne hodnotíme, že do Zákonníka práce sa v parlamente opätovne dostal paragraf 120, ktorý ustanovuje šesť rôznych úrovní minimálnej mzdy. Je potrebné pripomenúť, že požiadavku na jeho zrušenie pred odoslaním Zákonníka práce do parlamentu akceptovala vláda ako jedinú zo 16 požiadaviek zamestnávateľských organizácií, aby následne parlament aj túto požiadavku neschválil. Ďalšie zmeny zasa prispejú k rastu nákladov zamestnávateľov. Takou je napr. automatický nárok zamestnanca na päť týždňov dovolenky od dovŕšenia 33 rokov veku.

Naopak, pozitívne je, že novela umožňuje väčšiu flexibilitu zamestnávateľov a zamestnancov pri rozvrhovaní pracovného času, ruší súčasný súbežný nárok na výpovednú lehotu a čerpanie odstupného, či zavádza minimálne požiadavky na reprezentatívnosť odborových organizácií v podnikoch.
 
Celkove je možné novelu Zákonníka práce hodnotiť ako zmes opatrení, ktoré na jednej strane v niektorých oblastiach prispejú k miernemu zvýšeniu pružnosti trhu práce, na strane druhej vychádzajú v ústrety požiadavkám zamestnancov. Svojou opatrnosťou je však novela Zákonníka práce sklamaním pre všetkých, ktorí od nej očakávali, že prispeje k akcelerácii rastu slovenskej ekonomiky.

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach